facebook youtube

Рік скандалів, змов і компроматів, спроб створення нового "Майдану" та війни олігархів. ГСУ згадує найяскравіші моменти політичного життя України в 2016 році.

Офшор року

3 квітня спалахнув світової офшорний скандал, який отримав назву Панамагейт. Джерелом інформації став витік 11 млн документів 1977 – 2015 років панамської компанії Mossack Fonseca & Co. Вона, як повідомлялося, допомагала клієнтам відмивати гроші та уникати сплати податків. Одним із фігурантів скандалу став президент України Петро Порошенко. 3 квітня Центр дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) опублікував матеріал "Офшорний податковий маневр президента України", присвячений махінаціям глави держави України щодо компанії Roshen.

Порошенко, в свою чергу, запевнив, що заснував офшорну компанію на Британських Віргінських островах лише для передачі бізнесу в управління банку Rothschild, а не заради мінімізації податків.

топПолітика2016 1

Відставка року

Арсенія Яценюка депутати виносили з трибуни Верховної Ради ще 11 грудня 2015 року, оголосивши про початок збору підписів за його відставку. 10 квітня 2016-го прем'єр сам подав заяву про звільнення і 14 квітня парламент задовольнив цю заяву. Про свою відставку Яценюк заявив по центральних телеканалах. Серед причин такого рішення він назвав необхідність припинення «штучної кризи» і «бігу на місці», а посаду пообіцяв передати «на принципах наступності».

Звільнення року

25 травня, після 1 року та 11 місяців перебування в російській в'язниці, на президентському літаку в Україну повернулася Надія Савченко. Операція готувалася кілька місяців. Українська делегація до останнього не знала, чи відпустять льотчицю. В обмін на полонянку Кремля українська сторона передала РФ двох російських військовослужбовців. Операцією за дорученням Порошенко керував глава СБУ Василь Грицак.

топПолітика2016 2

Зустріч року

Президенти України та Росії Петро Порошенко і Володимир Путін зустрілися в Берліні 19 жовтня. Не потиснувши один одному руки, лідери конфліктуючих держав сіли за стіл переговорів в "нормандському" форматі.

На першу після річної перерви зустріч з лідерами Франції, Німеччини та України Путін традиційно запізнився на годину, взявши з собою главу МЗС Сергія Лаврова і "головного архітектора анексії Криму" Владислава Суркова, ім'я якого значиться в списку санкцій Заходу. Петро Порошенко прибув на переговори разом з главою МЗС Павлом Клімкіним і заступником голови АП Костянтином Єлісєєвим.

Переговори тривали більше чотирьох годин. Близько першої години ночі за київським часом Порошенко вийшов на прес-конференцію до українських журналістів в посольстві України в Німеччині. За його словами, програш "Динамо" Київ – це єдина погана новина за день (київське "Динамо" поступилося лісабонській "Бенфіці" з рахунком 0-2). Ніяких документів лідери "нормандської четвірки" в той вечір не підписали. Головним підсумком переговорів стала угода про чергове всеосяжне припинення вогню на Донбасі. Також сторони обговорили плани по проведенню виборів в "Л/ДНР", а російська делегація на словах підтримала розміщення на окупованій території збройної місії ОБСЄ.

Декларація року

Приватний храм депутата від БПП Анатолія Матвієнка, 95 столичних квартир бувшого члена "молодої команди" Леоніда Черновецького Олеся Довгого, бездомний мер Харкова Геннадій Кернес. Інформацію, зазначену в електронних деклараціях, обговорювала вся Україна.

Але більше за інших шокував нардеп з групи «Воля народу», перший командир батальйону «Айдар» Сергій Мельничук. Народний обранець задекларував трильйон гривень готівкою. Колеги Мельничука назвали його вчинок спробою піару і перевірки системи е-декларування на міцність.

топПолітика2016 3

Бій року

Відносини з допомогою кулаків нардепи з'ясовували в сесійній залі Верховної Ради неодноразово. Так поєдинок Володимир Парасюк vs Дмитро Колесников відбувся 15 липня, Олексій Гончаренко vs Микола Скорик 23 вересня. Але переможцем в номінації "бій року", мабуть, стала бійка Олега Ляшка з Юрієм Бойко. Інцидент стався 14 листопада під час засідання Погоджувальної ради. Після слів лідера «радикалів» про те, що Бойко з Льовочкіним «їздять по московським обкомах і отримують інструкції», головний «оппоблоковець» накинувся на лідера "радикалів". "Бачите, що московська гнида робить?", – сказав у відповідь Ляшко.

Бойко завдав Ляшко новий удар, коли останній назвав його «залишком Януковича».

«Шатун» року

У листопаді в урядовому кварталі бушував натовп ошуканих вкладників і незадоволених життям українців, серед яких було багато пенсіонерів і безробітних. За словами деяких з учасників мітингів, їм платили від 75 до 120 гривень в день.

"Тут зібралося 5 тисяч людей і кожному з нас платять. Де взялися такі гроші, щоб нам їх давати? Вони крадені у нас же. А ми, як бидло, прийшли за свої ж гроші замерзати тут. Я зневажаю Рабиновича, який спочатку накрав грошей , а зараз нам їх роздає", – розповідав один з пікетників. Організатори протестів закликали до скинення влади, відставки глави НБУ та вимагали знизити тарифи.

Українська влада в свою чергу стверджувала, що дані акції – частина кремлівського плану «Шатун» по розхитуванню ситуації в Україні.

топПолітика2016 4

Обіцянка року

На прес-конференції 11 листопада Міхеїл Саакашвілі розповів про те, як президент Петро Порошенко запропонував йому "усунути" Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра України.

"У березні я пішов до президента і сказав, що не можу так більше працювати. Він мені сказав, що ми разом позбудемося Яценюка і заживемо, все піде добре. Це він обіцяв мені ще в січні", – розповів екс-губернатор Одеської області журналістам. Раніше Порошенко публічно заявляв про підтримку Яценюка та заперечував своє відношення до відставки прем'єра.

Компромат року

Нардеп-утікач Олександр Онищенко заявив, що має докази підкупу депутатів президентом України Петром Порошенко і звинуватив його в рейдерських захопленнях великих компаній. За словами Онищенка, фракції "Воля народу" і "Відродження" у Верховній Раді підіграють президенту.

Також олігарх розповів, як заплатив в 2014 році за місце в парламенті $ 6 млн. Крім того, в мережі вже з'явився запис, зроблений Онищенко нібито з нардепом Олесем Довгим, який приїхав домовлятися про зупинку кримінального провадження.

топПолітика2016 5

Падіння року

8 грудня Верховна Рада позбавила недоторканності нардепа-олігарха Вадима Новинського. "За" проголосувало 228 депутата.

Допомогли зібрати голоси для підтримки позбавлення імунітету фракції «Самопоміч», «Батьківщина», Радикальна партія, групи «Воля народу» і «Відродження». Тоді як 58 нардепів з парламентської коаліції, яка складається з БПП і «Народного фронту», в залі не з'явилися. Новинському інкримінується злочин, передбачений ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) та ч. 1 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу.

Втрата року

Націоналізація ПриватБанку – втрата року для олігарха Ігоря Коломойського. За його словами, ПриватБанк став жертвою Нацбанку. Олігарх відзначив, що зазвичай регулятори надають допомогу банкам в складні часи, але НБУ, за його словами, зробив все можливе, щоб «дотиснути» ПриватБанк і це «у нього вийшло». Незадовго до цього заступник голови правління Привату Дмитро Дубілет заявив, що на прийняття рішення «про добровільну і мирну передачу банку у володіння державі» вплинули інформаційні атаки, що почастішали. Вони викликали паніку у клієнтів і таким чином змушували банк «оновлювати рекорди» за кількістю виданих коштів.

топПолітика2016 6