facebook youtube

25-го листопада російські морські прикордонники та сили спецпризначення здійснили напад на три українські кораблі. Україна опинилася під загрозою вторгнення Росії.

За словами Петра Порошенка, вздовж кордону з Україною, на території ОРДЛО та в анексованому Криму Росія розгорнула наземне угруповання загальною чисельністю понад 80 тисяч військовослужбовців та втричі збільшила кількість танків.

1

Кремль продовжує блокувати українські порти в Азовському морі. В районі Керченської протоки стоїть вже понад 420 кораблів, що українських, то й іноземних. Про Азовську кризу та можливі провокації Росії наша програма говорила ще півроку тому. Вже тоді експерти попереджали: Кремль здатний на все, щоб підірвати економіку приазов'я та створити там вогнище соціальної нестабільності.

"Фактично, Росія заблокувала два наші азовські порти Бердянськ і Маріуполь, коли вона почала навколо акваторії Азовського моря проводити нібито військові навчання, чим обмежила можливість економічної експлуатації акваторії Азовського моря і Керченської протоки", - розповідав улітку експерт з питань тимчасово окупованих територій ГО "Майдан закордонних справ" Юрій Смєлянський.

Росіяни всіляко намагалися продемонструвати свою військово-технічну перевагу на морі. В управлінні морської охорони ДПС України фіксували численні провокації в Азовському та Чорному морях.

"Це були і погрози застосування авіаційної зброї, і захід на курс атаки винищувачів Російської Федерації, це були погрози і в радіоефірі, тобто російська сторона застосовувала весь можливий спектр, щоб довести нам, що вони - господарі", - говорить начальник регіонального управління морської охорони ДПС України Олег Костур.

Видається, що росіяни шукали привід для застосування сили і знайшли його 25-го листопада, коли українські військові кораблі здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь. Про намір вони, відповідно до міжнародних норм, поінформували іншу сторону. Однак, замість того, щоб забезпечити проходження Керченською протокою, російські диспетчери викликали човни ФСБ, котрі у міжнародних водах Чорного моря здійснили напад на кораблі ВМС України.

2

24 українських військовослужбовці вижили дивом, адже за інформацією СБУ, яку підтверджують перехоплені розмови росіян, вогонь проти них вели на ураження.

Фотографії українського катера "Бердянськ" підтверджують, що росіяни цілили саме по рубці, де перебували наші моряки.

3

На спільному брифінгу СБУ та головного управління розвідки Міноборони України було оприлюднено радіопереговори керівника ФСБ в Керчі з командиром корабля «Дон», який таранив український буксир. Записи підтверджують: напад був скерований Кремлем.

Внаслідок атаки росіян, 24 українських моряки опинилися в полоні, серед них троє поранених. За декілька днів їх усіх арештував окупаційний "суд" у Криму, чим грубо порушив міжнародні конвенції, - розповідає один з авторів Конституції України, дипломат Роман Безсмертний.

"Це військовополонені і по відношенню до них діє Женевська конвенція про права військовополонених. Тому жодної кримінальної відповідальності до них застосовувати не можуть", - зазначає він.

Нині наших моряків тримають у московському слідчому ізоляторі, до них не пускають навіть "Червоний хрест".

У відповіь на агресію Москви, 26 листопада, після запеклих суперечок, Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану строком на 30 днів для прикордонних з Росією і Придністров'ям регіонів. Це – 10 областей: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Запорізька, Херсонська, Одеська, Миколаївська і Вінницька.


4

У понеділок, 26 листопада, на екстренному засіданні Рада Безпеки ООН стала на бік України та фактично засудила збройну агресію Кремля. А НАТО закликало Росію звільнити українських моряків і не перешкоджати руху кораблів в Азовському морі. В свою чергу, президент Росії Володимир Путін намагається запевнити світову спільноту, що українська влада сама спровокувала конфлікт.

Російський президент не зумів переконати навіть свого симпатика Дональда Трампа, який відмовився проводити офіційні зустрічі з Путіним до звільнення українських полонених.

Все ж, реакція заходу могла бути жорсткіша. Ключові гравці ЄС Франція та Німеччина нові санкції проти Росії вводити не хочуть, триває й будівництво Північного потоку-2 .

Поки політики традиційно обмежуються висловленням глибокого занепокоєння, європейські журналісти заяви Путіна відверто висміюють.

Те, що в цивілізованому світі викликає здивування, в Росії сприймають за істину. Так, істерію довкола введення в Україні воєнного стану щодня та майже цілодобово роздмухують до абсурдності російські федеральні пропагандистські телеканали.

"Таки ввели воєнний стан, міліція офіційно переходить на посилений режим служби, в магазинах офіційно закінчилася сіль, це офіційне повідомлення з кількох областей, це не жарти", - заявила журналістка в ефірі телеканалу "Росія-1" 28 листопада

5

Можливо, російська журналістка і справді оприлюднила урядову інформацію, офіційно вигадану в Кремлі. Ми ж, в свою чергу, впродовж тижня дії воєнного стану не помітили жодного ажіотажу чи дефіциту в магазинах. Ось що відповіли нам опитані мешканці Сум:

"Все спокійно, люди живуть, як жили. Ціни не зросли, ажіотажу ніякого нема, все нормально. Нічого не скуповують, як було, так все і є", - говорять жителі міста.

Введення воєнного стану, щоправда, спровокувало коливання на валютному ринку. Євро та долар різко подорожчали, однак це не викликало паніки серед українців і протягом останніх декількох днів гривня лише зміцнилася.

Наступним важливим наслідком введення воєнного стану стало скасування виборів до об'єднаних територіальних громад, які мали відбутися 23 грудня. Щоб з'ясувати, чи порушуються інші права громадян внаслідок введення нового правового режиму, ми вирушили до прикордонних регіонів.

На Харківщині нас запевнили, що жодного наступу на права та свободи громадян не відбувається. В області будуть дозволені мирні зібрання громадян, за винятком проросійських. Чутки про численні виклики військовозобов'язаних, поширені в соцмережах, спростовують. Якщо не відбудеться наступу росіян, пересічні громадяни не відчують воєнного стану, - говорять і на Луганщині.

На Сумщині населення закликали не виходити на вулицю без документів та не займатися сільським господарством менше ніж за кілометр від кордону з Росією. Розгортають блокпости, посилюють охорону стратегічних об'єктів і нічне патрулювання. Як і в інших регіонах, розпочалося навчання резервістів, введені обмеження на аерозйомку. Спокійною є ситуація і в Одеській області.

На час воєнного стану Україна не пропускатиме на свою територію росіян чоловічої статі віком від 16-ти до 60 років. В той же час, посилено контроль у пунктах пропуску вздовж усього кордону з РФ та Придністров'ям.

"Організовано заходи посиленого контролю, здійснюється інтерв'ювання осіб, які підпадають під профілі ризику, а також поглибленно оглядаються транспортні засоби", - розповідає прес-офіцер регіонального управління ДПСУ Оксана Іванець.

Ані запровадження трудової повинності, ані тотальної мобілізації чи заборони на виїзд закордон не відбулося. Не підтвердженими залишилися дані російських ЗМІ й про мародерство та дефіцит продовольства в Україні. Тиждень воєнного стану показали стійкість українців до фейкових інформаційних вкидань Кремля та розуміння викликів, які перед нами постали.