facebook youtube

ГСУ аналізує релігійні та ментальні причини бідності українців.

Зазвичай, в українському соціумі та політикумі основними причинами бідності в Україні бачать невміле керівництво державою. Додають сюди корупцію у вищих органах влади, розкрадання державного майна посіпаками Януковича та іншими держслужбовцями. А також розглядають нинішній кризовий стан економіки як результат військових дій на Сході України. Однак більшість сучасних аналітиків забувають, що однією із причин нашої бідності є наша релігійна приналежність і ментальність. А як відомо, більшість населення України вважають себе православними. Точніше, 74 % по даним за 2015 рік.

релігійна карта європиІсторичні передумови

Приналежність українців до православ'я склалася історично, після хрещення Русі в 988 р. князем Володимиром Святославовичем. Так, на наші землі прийшло християнство у варіанті ортодоксального аскетичного візантійського монашества. Для нього характерна зневага та недовіра до матеріального багатства, накопичення якого сприймалося завадою для спасіння людини.

Для християнства східного обряду також є властивим традиціоналізм – стійкість до зовнішніх і внутрішніх змін, що теж має своє історичне коріння. Зокрема, країни, населення яких сповідувало православ'я, втрачали свою державність і потрапляли під релігійний тиск інших держав. Тому вибір віри в Україні був визначальний, адже показував вірність прагненням народу та національній ідеї.

Наслідки у сучасності

Релігійність в Україні є однією з найвищих в Європі. Адже більшість українців вважають себе такими, що вірять у Бога. Ментальність православних, яка формувалася протягом століть, залишилася в українців. Нам все ще важко прийняти щось нове. З дитинства у нас не формували прагнення бути успішними (це є і наслідки життя за соціалізму), а бідність у православних сприймається не як гріх, а як аскетизм.

 

Варто відзначити очевидну тенденцію: православні країни є біднішими ніж католицькі та значно біднішими ніж протестантські (США, Канада, Скандинавські країни, Німеччина, Нідерланди, Великобританія, Швейцарія). Зокрема, у списку країн по номіналу ВВП на душу населення за 2016 р. найвищу позицію серед країн, населення яких переважно сповідує православ'я, займає Кіпр. Він перебуває на 36 місці у світі. Греція – 42, Румунія – 67, Росія – 71, а Україна... займає 137 місце у світі із 189 країн у списку, по яких ведеться облік.

Причини економічної успішності протестантів

Феномен того, що протестантські країни випереджають у розвитку інші, вперше помітив Макс Вебер, описавши це у книзі «Протестантська етика і дух капіталізму».

Багатий - біднийСправа у тому, що у протестантизмі достаток і багатство, зароблені чесно, є доказом того, що людина «йде правильною дорогою». Тоді як бідність сприймається за гріх. У протестантів чесна праця та комерція є не лише вигідною справою, а й доброчесністю. Таким чином, прагнення більше заробляти та створювати свою прибуткову справу розуміється як виконання обов'язку, а багатство та дохідність є ознакою божої благодаті.

М. Вебер довів, що капіталізм є перемогою раціональності над традиціоналізмом, а раціональність є невід'ємною ознакою протестантизму. Саме раціональність і модернізація у праці стали причиною зародження капіталізму. Відтак протестанти – перші й основні «двигуни прогресу». Проте варто визнати, що негативним проявом раціоналізації є споживацьке ставлення до навколишнього середовища й почасти до людей.

Звичайно, я не закликаю змінювати віру, а лише констатую: доки православні не змінять свого менталітету, відмовившись від консервації суспільних відносин, а стануть на шлях раціоналізації та модернізації, як це зробили протестанти, вони залишаться найбіднішими серед християн.