facebook youtube

Третину коштів платників податків, отриманих на статутну діяльність, політичні партії витратили на власну рекламу.

Як передає ГСУ, такі дані отримали в результаті аналізу фінансових звітів політичних партій щодо використання коштів з Державного бюджету України аналітики ВГО "Комітет виборців України".

«Народний фронт», «БПП», «Самопоміч» та ВО «Батьківщина» витратили разом на статутну діяльність 162,7 млн. грн. Із них 144,9 млн або 89% - це кошти із держбюджету. Партії використали значну частину всіх коштів на рекламу. Із 162,7 млн на використання ЗМІ спрямували 63,4 млн грн. Для порівняння, на заробітну плату витратили 9,9 млн або 6%, на оренду приміщень – 10,6 млн.

реклама партій1

Найбільше грошей на рекламу витратили «Самопоміч» та «Народний фронт» - кожну другу гривню з державного фінансування. «Самопоміч» витратила 22,7 млн, а «Народний фронт» - 33,2 млн грн. При цьому «Народний фронт» спрямував 25,5 млн на рекламу по телебаченню, 1,3 млн – на рекламу по радіо, 6,3 млн – на рекламу в друкованих ЗМІ. Найдорожче партії обійшлася реклама на телеканалах 1+1 та 2+2 – 6 817 200 грн. «Самопоміч» витратила 17, 6 млн на розвиток власної газети. Ще 5 млн партія витратила на рекламу в інших ЗМІ. Із них 2,5 млн - на рекламу по телебаченню.

"Самопоміч" наростила тираж власної газети до 6,3 млн примірників у випуску. Це аномально високі показники. При цьому лише символічна сума пішла на роздачу газети. Ми підозрюємо, що гроші могли піти "на вітер", - розповів генеральний директор "Комітету виборців України" Олексій Кошель.
Експерти відзначили, що значна частина фінансування парламентських партій залишається "в тіні". А працівники політсил отримують гроші в конвертах.

"Бюджетні кошти мають бути спрямовані на розбудову партструктур. Але політичні сили використали гроші платників податків на власну рекламу. Це схоже на те, як підлітку дають гроші на їжу, а він їх програє на ігрових автоматах", -зазначив Кошель.

Всього з Державного бюджету України на статутну діяльність політичних партій було виділено 191 млн. грн. Кошти були розділені між партіями в залежності від їхнього результату на позачергових виборах до Верховної Ради 2014 року. Таким чином, «Народний фронт» отримав із Держбюджету 50,2 млн грн. «Блок Петра Порошенка» отримав 49,5 млн грн. «Самопоміч» - 44,4 млн грн. З них 19,5 млн – за дотримання гендерної квоти. Радикальна партія Олега Ляшка отримала 16,9 млн грн, а ВО «Батьківщина» - 6,4 млн. грн. При цьому «Батьківщина» не отримала гроші за ІІІ квартал 2016 року через те, що не подала вчасно пакет документів. «Опозиційний блок» відмовився від державного фінансування, а тому не отримав відповідних коштів.

До 9 лютого 2017 року політичні партії мали подати до НАЗК фінансові звіти щодо використаних коштів, отриманих в рамках державного фінансування. Політичні партії «Народний фронт», «БПП», «Самопоміч» та ВО «Батьківщина» оприлюднили відповідні фінансові звіти на своїх сайтах.

Звіт Радикальної партії Олега Ляшка, всупереч вимог закону, досі не оприлюднили. Тому дані по "радикалам" не аналізувалися в ході дослідження.